Znovu do vesmíru!

Pro společnost OHB Czechspace v těchto dnech dokončujeme zakázku na výrobu mechanických komponent kosmické sondy HERA. Jedná se již o třetí příležitost, kdy se naše výrobky „podívají“ do vesmíru.

 

hera0

 

 

Mise HERA je součástí programu planetární obrany AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment), společného podniku Evropské kosmické agentury (ESA) a Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Tento projekt má za úkol prakticky demonstrovat následky nárazu umělého tělesa do asteroidu a prozkoumat možné metody odklonění podobného asteroidu z kolizní dráhy se Zemí.

hera vyrobek 1hera vyrobek 2hera vyrobek 3hera vyrobek 4

 

 

 

 

 

Projekt AIDA již odstartoval v listopadu loňského roku, kdy raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla do kosmu americkou sondu DART. Sonda je nyní na 11 milionů kilometrů dlouhé cestě k dvojitému asteroidu Didymos. Její sebevražedná pouť bude završena v říjnu letošního roku nárazem do menšího z asteroidů, rychlostí 6,6 km/s.

 

hera2 hera1

 hera3

 

 

 

 

 

V roce 2024 pak odstartuje sonda HERA, zřejmě pomocí evropské rakety Ariane 6. Podle plánu by měla dorazit k asteroidu v lednu roku 2027. HERA pomocí vědeckých přístrojů umístěných na její palubě prozkoumá nejen kráter vzniklý srážkou se sondou DART, ale také složení a hmotnost samotného asteroidu. Sonda s sebou také poveze dva satelity CubeSAT „kufříkových“ rozměrů, MILANI a JUVENTAS, které budou zkoumat asteroid z větší blízkosti a nakonec na něm i přistanou.

 

hera4hera5hera6

 

 

 

 

 

 

 

 

Náš zákazník, společnost OHB Czechspace se sídlem v Brně, je součástí evropské kosmické a technologické skupiny OHB. Mezi hlavní činnosti společnosti patří mechanická konstrukce a strukturální analýza, které jsou nedílnou součástí pro všechny družicové systémy. Projekty tvoří vědecké mise, pozorování Země, telekomunikace, studie pro ESA a řada dalších.

 

ohbCS logoesa logonasa logodart logohera logo

 

 

 

Co je u nás nového
Kontaktujte nás
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • +420 546 427 340
Nahoru
Menu